Kombinin Altındaki Borudan Neden Su Damlar?

Kombinin Altındaki Borudan Neden Su Damlar? | Nasıl Çözülür

Kombinin altındaki borudan neden su damlar? Kombiler, ısınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan cihazlardır. Elektronik aksamı olan her cihaz gibi kombiler de bakım ve onarıma ihtiyaç duyarlar.

Bakımları göz ardı edilen ve yanlış kullanılan kombilerin arıza ve hata vermesi kaçınılmazdır. Ancak ender olarak karşılaşılan bir durum olarak, bakımları yapılan kombiler de zaman içinde yorgun düşerek çeşitli arızalar verebilir. Kombiler söz konusu olduğunda en sık karşılaşılan arızalardan ilki cihazın su akıtması sorunudur. Bu arızaya, cihaz parçalarından herhangi biri sebep olmuş olabilir. Genleşme tankında hava eksilmesi ya da tankın delinmiş olması bu duruma örnek gösterilebilir. Aynı şekilde kırık doldurma musluğu ve arızalı herhangi bir parça da kombinin altındaki borunun su akıtmasına sebep olabilir.

Kombinin altındaki borudan su akması durumuyla karşılaşın kombi kullanıcıları, bu durumun sebeplerini merak etmekte ve kendi başlarına sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Oysaki her su sızıntısı basit bir durumun sonucu olmayabilir. Böyle durumlarda profesyonel yardım almak oldukça büyük önem arz etmektedir.

KOMBİ NEDEN SU AKITIR?

Kombinin su akıtması ya da borulardan sızıntı yapması birçok farklı nedene bağlı olabilir.

 • Kombi su akıtma arızalarının çok büyük bir kısmı tahliye vanasından kaynaklanmaktadır. Ancak tahliye vanasından su geliyor olması her zaman emniyet ventili arızası olduğu anlamını taşımaz. Fazla suyun tahliye edilmesine rağmen bu arıza devam ediyorsa, güvenilir bir yetkili servis ile görüşmek gerekir.
 • Kombilerin iç aksamlarında bulunan parçalardan herhangi birinde kırılma, çatlama ya da delinme olması da su akıtmasına sebep olmaktadır. Bu durum ancak profesyonel kişiler tarafından tespit edilerek giderilebilir.
 • Kombinin altında bulunan boruların su akıtması durumunda; tahliye vanası, doldurma musluğu, eşanjör, hava prujörü, blok ve pompa, genleşme gibi parçaların birinin ya da bir kaçının aynı anda arızalı olması muhtemel bir durumdur ve kesinlikle kontrol ettirilmelidir.
 • Kombinin su akıtmasında ki en yaygın durumlardan bir diğeri de yüksek basınç arızalarıdır.
 • Yüksek basınç arızasının yanında basıncın sürekli düşüyor olması da su sızıntılarına neden olabilmektedir.
 • Bakımları vaktinde yapılmayan ve yanlış kullanılan kombiler de genel olarak su akıtma arızası vermektedir.
 • Cihaza fazla su basılması neticesinde de kombiden fazla su akabilmektedir. Ayrıca bu durum basıncın yükselmesine de neden olan dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
 • Emniyet ventili ve su doldurma vanası arızalarında da cihaz borularından su sızıntısı yaşanabilmektedir.
 • Kombi altında bulunan borulardan su akması tamamen sıhhi bir durum da olabilir. Böyle durumlarda arıza cihazdan kaynaklanmıyor ise mutlaka bir tesisatçıdan yardım almak gerekir.

kombi-su-damlatiyorKOMBİNİN ALTINDAKİ BORULARDAN SU AKIYOR NE YAPMALIYIM?

Kombinin altından, tahliye vanasından ve borulardan su akması ya da sızıntı olması olağan bir durumdur. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında öncelikle paniğe kapılmamak gerekir. Sakin olunmalı ve kesinlikle yetkili uzman kişilerden yardım alınmalıdır.

Teknik ekibe haber verildikten sonra, kullanıcılar aşağıda ki uygulamaları yapmalıdır. Bunlar;

 • Doldurma musluğunu kapatın.
 • Basınç barını kontrol edin ve cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın. Basınç sürekli olarak yükseliyor ise basıncı 1,5 bar seviyesine indirene kadar tesisat tahliye vanasından su tahliyesi gerçekleştirin.
 • Teknik ekip adresinize gelene kadar geçen sürede su akıntısını durdurmak adına, kombinin altında yer alan sağdan ikinci borunun vanasını kapatın. Ancak unutmayın ki bu işlem sıcak su akışını kesecektir.

Bu adımları takip ederek başka hiçbir müdahalede bulunmadan teknik servisin gelmesini bekleyin. Kombinin su kaçırması cihaz parçalarında meydana gelen arızalardan kaynaklanıyor ise bunu kullanıcıların kendi başına tespit etmesi mümkün değildir. Mutlaka profesyonel kişilere danışmak gerekir. Uzman kişiler kontroller sonrası size tesisat ile alakalı bir durum olduğunu söylediklerinde tesisatçı çağırmanız gerekecektir. Bakımları vaktinde ve eksiksiz olarak işinin ehline yaptırılan kombilerde bu tarz arızalara ender olarak rastlanır. Can güvenliğiniz ve bütçeniz için yapacağınız en doğru işlem, cihaz bakımlarını vaktinde yaptırmaktır.

Firmamız, tecrübeli ve tam donanımlı profesyonel ekibi ile 7/24 her türlü kombi arızalarında çözüm ortağınız olmaktadır. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşarak teknik yardım talep edebilirsiniz. Ekibimiz sizi tüm süreç boyunca detaylı bir şekilde bilgilendirmektedir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp