Kombilerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Kombilerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Püf Noktaları

Günümüzde ısınma yöntemleri arasında en çok kombiler tercih edilmektedir.

Kullanıcılarına her anlamda büyük konfor alanı sunan kombiler, yanlış kullanım sonucu yüksek miktarda enerji harcarlar. En kaliteli ya da enerjiden tasarruf sağladığı iddia edilen kombiler dahi kullanıcı hataları sonucunda fazladan enerji harcayabilirler. Bu durumun önüne geçmek için yapabileceğiniz bazı işlemler şunlardır;

 • Enerji tasarruflu kombi seçimi: En önemli konulardan birtanesi en iyi çalışan ve enerji tasarrufu sağlayan kombi seçimi yapmaktır. Ayrıntılı bilgi için Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? blog sayfamızı inceleye bilirsiniz.
 • Kombinizi doğru yere monte etmelisiniz: Kombi montajınızı mümkün mertebe kapalı alanlara yaptırmanız, enerji tasarrufu açısından faydanıza olacaktır. Bahçe, balkon ya da merdiven boşluğu gibi alanlara takılan kombiler, enerji tasarrufu açısından sıkıntı yaratmaktadır.
 • Menfezleri açık tutmalısınız: Kullanıcılar arasında çok sık yapılan büyük bir hata, enerji tasarrufu sağlamak için menfezlerin kapatılmasıdır. Bu durum oldukça hayati riskler taşıdığı gibi kombi verimini azaltacağından enerji tasarrufu sağlanması olanaksızdır.
 • Kombilerinizin bakımlarını yılda bir kez yaptırmalısınız: Kombilerin yanma ve peteklere su pompalama işlemlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi ancak kombi bakımlarının düzenli olarak yapılması ile mümkün olacaktır. Can ve mal güvenliğiniz için kombi bakımlarınızı kesinlikle aksatmamalısınız.
 • Kombiyi sık sık açıp kapatmamalısınız: Ortam sıcaklığını belli bir ayarda sabitlemek ve kombiyi çalışır durumda bırakmak açıp kapatmaktan çok daha tasarruflu bir eylemdir.

Kombi kullanımında tüm bu hususlara dikkat etmeniz, enerjiden tasarruf etmek adına oldukça büyük önem taşır. Ancak yine de ek olarak dikkat etmeniz gereken başka durumlarda bulunmaktadır.

Az enerji kullanımı ile yeteri kadar ısınmak mümkündür. Önemli olan ısı kaybının önüne geçecek önlemler alabilmektir.

Peki, ısı kaybını önlemek için neler yapılabilir?

Binalarda ısı kaybının önlenmesi adına mantolama yaptırılması, en kalıcı çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Isı yalıtımı yaptırılmış olan binalarda, ısı kaybı minumum düzeydedir. Bu çözüm enerji tasarrufundan da büyük ölçüde tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Aynı şekilde içeriden yapılan ısı yalıtımları da, içerideki sıcak havanın muhafaza edilmesi konusunda karşımıza çıkan önlemlerdendir. Mantolama ve ısı yalıtım seçenekleri en geçerli çözümler olsalar bile herkesin hemen bu önlemleri alabilmesi her zaman mümkün olmaz. Böyle durumlarda insanlar, farklı çözüm arayışlarına girerler.

Evlerinizde alacağınız bazı basit önlemler sayesinde de ısı kaybını en aza çekebilmeniz mümkündür.

Örneğin, pencere ve kapı çerçevelerinin yalıtım özelliği bulunan malzemeler ile kaplanması bu geçici çözümler arasında yer alır.

Oda termostatı kullanımı da ortam ısısının stabil tutulması açısından oldukça faydalıdır.

Oda termostatlarının avantajları nelerdir?

 • Oda termostatları, ısıtılan ortam sıcaklığının sürekli olarak sabit kalmasını sağlarlar.
 • Kombilerin, hiç gerek duyulmadığı halde çalışmasını önleyerek enerji ve elektrikten tasarruf edilmesini sağlamış olurlar.
 • Sürekli olarak ortamda aşırı sıcaklık değişimleri olması insan, bitki ve evcil hayvan gibi tüm canlılar için oldukça sağlıksız bir durumdur. Oda termostatları, aşırı sıcaklık değişimlerinin önüne geçerek, sağlıklı bir ortam sunarlar.
 • Programlı olarak üretilen ve zaman ayarı bulunan oda termostatları ile ortam ısısı istenilen zaman diliminde, istenilen şekilde ayarlanabilir ve bu durum büyük bir konfor alanı sağlar.
 • Enerji tüketimi ölçümleri, oda termostatları ile daha sağlıklı ve doğru kıyaslamalar yapılarak kontrol edilebilir.
 • Ortam ısının sabitlenmesi ile günün farklı saatlerinde ısı kaybı yaşanmasının önü alınmış olur.
 • Uyku ve uyanıklık saatlerinize göre ayrı ayrı sıcaklıklar belirleyerek, ekonomik olarak ısınma sürekliliği sağlarlar.
 • Tatil ya da uzun süreli evin kullanılamaması durumlarında cihaz donma koruması moduna alınabilir, böylelikle her şey yine kullanıcıların kontrolü altına alınmış olur.
 • Oda termostatları, çevreci cihazlardır ve karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlarlar.
 • Kombi üzerinde sürekli olarak işlem yapılmayacağı için, cihazınızın kullanım ömrü artmış olur.
 • Hane bireylerinin istekleri doğrultusunda değil, ortam sıcaklığı ihtiyaçları doğrultusunda ısınma sağladığından, ortam sıcaklığı konforu bilincinin oturmasını sağlarlar.

peteklerdeki-ısı-kaybı-nasıl-önlenirPeteklerdeki Isı Kaybı Nasıl Önlenir?

Ortam ısısının sabit tutulması ya da ısı kaybının önlenmesi konusunda alınabilecek bazı önlemlerden söz ettik. Tüm bu önlemlerin yanı sıra kullanıcılar, peteklerin daha fazla ısınması ya da peteklerdeki ısı kaybının da önlenmesi adına araştırmalar yapmaktadır.

Peteklerin, enerji kullanımı ile doğru orantılı ısı yayması ancak temizlik ve bakımlarının vaktinde yaptırılması ile mümkün olabilir.

Temizliği ve bakımları düzenli olarak yaptırılan ancak yine de ısıyı yeteri kadar yaymayan peteklerin en genel problemleri, yanlış yere konuşlandırılmış olmaları ya da önüne eşya yığılması olarak karşımıza çıkar. Peteklerin önüne dolap, vestiyer, koltuk, konsol, vitrin gibi tamamen peteği kapatacak eşyalar konulmamalıdır.

Bazı ortamlar çok büyük ve geniş olsa da tek bir petek takıldığı görülmektedir. Böyle durumlarda peteğin yetebilmesi açısından duvar ile petek arasına alimünyum folyo konulabilir. Böylelikle ısının duvar tarafından emilmeden ortama yayılması sağlanacaktır. Alimünyum folyolar en iyi iletkenler arasında yer alır. Bu işlem ısının odaya iletilmesi konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp