Kombi Sıcak Su Vermiyor & Neden sıcak su vermez?

Kombi Sıcak Su Vermiyor & Neden sıcak su vermez? 2023

Kombi sıcak su vermiyor müşterilerimizden çok sık duyduğumuz cümlelerden biridir

Bununla birlikte kombi suyu ısıtmıyor veya kombi suyu geç ısıtıyor gibi şikayetler ile de karşılaşmaktayız. Peki kombi neden sıcak su vermez?

Kombi petekleri ısıtıyor fakat sıcak su vermiyor ise çeşitli nedenleri olabilmektedir. Servis çağırmadan önce genel bazı sorunlar ile ilgili kontroller yapmak gerekir. Bu kontroller kullanıcılar tarafından yapılabilmektedir. Genel kontroller yapıldığı halde arıza devam ediyor ise sıcak su aksamındaki parçaları kontrol etmek gerekir. Bu işlem uzmanlık gerektiren bir işlemdir ve kesinlikle uzman teknik servisler tarafından yapılmalıdır.

Kombi sıcak su tesisatı arızası olup olmadığını nasıl anlarım?

Önce kombinin çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Elektrik kesintisi, sigortanın kapalı olması veya tesisattaki sorunlardan dolayı kombi çalışmaz ve sıcak su vermez. Elektrik olmasına rağmen yine de kombiden sıcak su gelmiyor ise birkaç kontrol daha yapılmalıdır. İsterseniz de elektrik kesilince sıcak su kesilirmi blog yazımızı ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tesisattaki su basıncı değeri kontrol edilmelidir. Kombi su basıncının 1 ile 2 arasında olması gerekmektedir. Kombideki su basıncı 1 barın altına düştüğünde kombiler hata kodu üretmekte ve çalışmamaktadır. Bu durumda kombi hem ısıtma yapmaz hem de kombiden sıcak su gelmez. Kombi su basıncı kombi üzerindeki saatten veya elektronik göstergeden takip edilmektedir. Eğer su basıncı 1 barın altında ise su ekleme vanası açılarak su eklenmelidir. Olması gereken basınç değeri 1.5 bardır.

Kombiye gaz gelip gelmediğine bakılmalıdır. Kombinin hemen yanında bulunan gaz vanası kontrol edilmelidir. Gaz vanası açıksa ocakta gaz olup olmadığına bakılmalıdır. Dış kapı yanında bulunan gaz saati vanası kapalı olabilmekte veya genel gaz kesintisi yaşanabilmektedir. Gaz vanalarından herhangi biri kapalı ise açılmalıdır. Gaz kesik olduğunda da kombi hata verecek ve çalışmayacaktır. Bu yüzden petekleri ısıtmadığı gibi kombi kullanımın suyunu ısıtmıyor hale gelecektir.

Sıcak su derecesinin değeri kontrol edilmelidir. Bazen müşterilerimiz farkına varmadan sıcak su derecesini düşürmektedir. Daha sonra kombi suyu ısıtmıyor ya da kombi suyu az ısıtıyor şeklinde şikayetler olmaktadır. Sıcak su derecesi düşük veya kapalı olduğunda kombi suyu ısıtmaz. Kombi üzerindeki ayar düğmelerinden sıcak su ayarları doğru şekilde yapılmalıdır.

Kombi altındaki vanaların kapalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kombinin hata moduna geçip geçmediği kontrol edilmelidir. Kombiler bazen çeşitli sebeplerden dolayı hata moduna geçmektedir. Bu durumda kombi ekranında uyarı mesajı görünecektir. Kombi resetlenmelidir. Buna rağmen ekranda hala hata kodu var görünüyorsa uzman bir teknik servis çağrılmalıdır.

Her şey normal ama kombi sıcak su vermiyor

Her şey normalken hala kombiden sıcak su gelmiyor ise teknik bir arıza olma ihtimali yüksektir. Bu durumda kombi kış modunda çalıştırılarak petekler kontrol edilmelidir. Petekler de ısınmıyor ise genel bir arıza olma ihtimali yüksektir. Ancak petekler ısınırken kombi sıcak su vermiyor ise genellikle sıcak su aksamlarında arıza tespit edilmektedir. Her iki durumda da uzman bir teknik servisten yardım almak en doğru seçenektir.

Servis hangi parçalara bakar

Kombi sıcak su vermiyor ise genellikle

  • Sensör arızları
  • Ana kart arızaları
  • 3 yollu vanadaki arızalar
  • Akış şalterindeki arızalar
  • Akış türbünü arızları

yaşanmaktadır. Teknik servisimiz tarafından yapılan kontrol sonrasında arızanın kaynağı tespit edilmektedir. Arızalı parça orjinal yedek parça ile bozuk parça değiştirilmektedir. Parça değişiminden sonra normal bir şekilde sıcak su kullanımı yapılabilmektedir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp