Elektrik Kesilince Kombi Çalışır mı?

Elektrik Kesilince Kombi Çalışır mı? | 2023 Güncel Sorular

Elektrik kesilince kombi çalışır mı? Kombiler, elektronik ve mekanik cihazlardır. Bu nedenle kombilerde her an çeşitli arızalar ile karşılaşmak mümkündür.

Tamir gerektiren durumların dışında, kombilerde bazı basit arızalar da oluşabilmektedir. Kullanıcılar, kombilerin arıza vermesi ya da çalışmayı durdurması gibi durumlarda araştırma içine girmektedir.

Ayrıca elektrik kesintisi ya da elektrik aksamlarında yaşanan arızalardan dolayı kombilerin çalışmaya devam edip etmemesi de merak konusu olmuştur. Bu hususta kullanıcılar;

  • Elektrik kesilince kombi çalışır mı?
  • Elektrik kesilince sıcak su kesilir mi?
  • Elektrik kesilince kombiyi kapatmak gerekir mi?
  • Elektrik kesilince kalorifer çalışır mı?
  • Elektrik kesilince petek çalışır mı?
  • Elektrik kesilince doğalgaz çalışır mı?

gibi soruları sıklıkla sormaktadır.

Sizler için bu yazımızda, elektrik kesintisi yaşanması durumunda kombi kullanımı nasıl olmalıdır? Anlatacağız.

ELEKTRİK KESİLİNCE KOMBİ ÇALIŞIR MI?

Kombiler, elektronik cihazlardır. Elektronik cihazların güç kaynağı elektriktir. Kombiler de çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle cihaz elektrik kesintisi durumunda çalışmayacak, diğer tüm elektronik cihazlar gibi devre dışı kalacaktır. Son yıllarda elektrik kesintisi durumlarında dahi çalışmaya devam eden kombi teknolojileri geliştirilmiş ancak bunların kullanımı henüz yaygınlaşmamıştır. Ülkemizde bazı bölgelerde elektrik kesintisi durumlarında, doğalgaz enerjisi de kesilmekte ya da sekteye uğramaktadır. Ancak doğalgaz akışının devam ettiği durumlarda dahi kombilerin devre dışı kalması sebebiyle gaz kullanımı mümkün olmamaktadır.

ELEKTRİK KESİLİNCE SICAK SU KESİLİR Mİ?

Elektrik kesintisi yaşanmasıyla birlikte devre dışı kalan kombiler, su ısıtma işlevini de gerçekleştiremez ve cihaz her anlamda tamamen kapanmış olur.

Bazı şofben çeşitleri LPG ve doğalgaz enerjisi ile çalışırlar. Elektrik aksamı olmayan bu cihazlar, elektrik kesilse dahi çalışmaya ve sıcak su vermeye devam ederler. Bu durum kullanıcıların akıllarına elektrik kesilse dahi kombilerin de sıcak su verebilme ihtimalini getirir. Ancak Hermetik şofbenler ve kombiler, sıcak su verebilmek için elektriğe ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca, kombilerin sıcak su vermemesi ile alakalı diğer yazımıza aşağıda ki linkten ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Kombi Sıcak Su Vermiyor Neden Sıcak Su Vermez?

ELEKTRİK KESİLİNCE KOMBİYİ KAPATMAK GEREKİR Mİ?

Elektrik kesintisi yaşanması durumunda gaz vanasının kapatılmasına gerek yoktur. Gaz vanasının açık kalması herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak kombinin şalterinden kapatılması, cihazın kullanım ömrünün artması ve ani arızalar vermemesi açısından yararlı olacaktır. Elektrikler geldiğinde ani yüksek voltaj ya da voltaj dalgalanması gibi nedenlerden dolayı cihaz ana kartı ağır hasarlar alabilir ve yanabilir. Elektrik kesintilerinin çok sık yaşandığı bölgelerde ve elektrik tesisatında sıkıntı bulunan evlerde kombilerin zarar görmemesi adına kombi regülatörü kullanılmalıdır.

elektrik-kesilince-petekler-isitmaya-devam-edermiELEKTRİK KESİLİNCE KALORİFER VE PETEKLER ISITMAYA DEVAM EDER Mİ?

Elektrik kesintisi yaşanması ile devre dışı kalan ve çalışmayı durduran kombiler, yanma işlemini de sonlandırırlar. Bu durumda çok kısa bir süre sonra sular da ısınamaz. Yanma olmaması sıcak su sirkülasyonunu durdurur ve peteklerde sıcak su dolaşımı durur. Kısacası petekler de ısıtmayı bir süre sonra tamamen bırakır. Kalorifer ve petekler, kombiye bağlı olarak elektrik kesintisi durumunda çalışmazlar. Ancak peteklerin ısıtmamasının tek nedeni elektrik kesintisi değildir. Isıtma işleminin yerine getirilmemesi konusunda, vaktinde yapılmayan petek temizliği ve peteklerin tıkanması çok sık karşılaşılan durumlardandır.

Petek Temizliği linkine tıklayarak, peteklerin ısıtmaması ve petek temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ELEKTRİK KESİLİNCE DOĞALGAZ ÇALIŞIR MI?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere elektrik kesintisi durumlarında kombiler çalışmazlar. Bazı bölgelerde istisnai durumlarda elektrik kesintisi ile birlikte doğalgaz kesintisi de yaşanabilmektedir. Ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Gaz kesintisi genel olarak elektrikten bağımsızdır. Kombi ve hermetik şofben kullanmayan kişiler, elektrikler kesilse dahi doğalgazdan faydalanabilirler. Ancak kombi ve hermetik şofbenler elektrik kesintisi anında devre dışı kaldığından doğalgaz kullanımı da mümkün olmayacaktır. Ayrıca elektrikler kesilmiş olsa dahi ocaklardan doğalgaz kullanılabilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp