Kombi oda termostatı ne işe yarar?

Kombi oda termostatı ne işe yarar? Oda termostat çeşitleri

Son dönemlerde kombi kullanıcıları yüksek doğalgaz faturalarından tasarruf etmek için oda termostatı taktırmayı tercih ediyor.

Termostat olmadığında kombi sürekli bir şekilde çalışır. Hava sıcak olsa dahi kombi içindeki suyun sıcaklığı ile çalıştığı için sürekli aktif olacaktır. Kombi yaz aylarında bile çalıştırıldığında petekleri ısıttığı görülmektedir. Termostat bağlandığında ise kombi sadece oda istenilen derecenin altına düştüğü zaman devreye girer. Böylece oda sıcaklığı düşmediği sürece kombi çalışmayacaktır.

Termostat kullanın doğalgaz faturalarından %15 tasarruf edin

Oda termostatı kullanmak doğaz gaz faturalarından %5 ila %15 arasında tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Konuyla ilgili müşterimizden kombiye termostat taktırma hakkında çok çeşitli sorular alıyoruz. İstanbul kombi servisi olarak oda termostatı takılması ile ilgili tüm sorulara cevap vermek istedik.

Kombi nasıl ateşleme yapar?

Kombi temel olarak tesisattaki suyun sıcaklığını ölçerek ateşleme süresini ayarlar. Su sıcaklığı belirli bir derecenin altına düştüğünde kombi ateşleme yapar ve suyu ısıtır. Suyun yeterince ısınması ile kombi söner ve sıcak su tesisat içinde devirdaim yapar. Bu şekilde kombi sürekli çalışmaktadır.

Oda termostatı nedir? Nasıl çalışır?

Oda termostatı kombinin su sıcaklığı değil oda sıcaklığını baz alarak çalışmasını sağlayan bir cihazdır. Kombiye oda termostatı bağlanması sonrasında ise kombi ateşlemeyi termostattan gelen bilgiye göre yapmaktadır. Böylece oda ayarlanan sıcaklığın altına düşmediği sürece kombi devreye girmeyecektir. Kombi sadece odanın kullanıcının ayarladığı derecenin altına düştüğünde çalışmaktadır.

Oda termostatı çeşitleri nelerdir?

Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki çeşit oda termostatı bulunmaktadır. Kablolu olan çeşitlerinde termostat kombiye bir kablo çekilerek bağlanır.

oda termostatı-istanbul kombi servisikablosuz oda termostatı-istanbul kombi servisiDiğer çeşidi olan kablosuz oda termostatları ise iki parça şeklindedir. Bir parça kombinin içine bağlanırken diğer parça istenilen odada kullanılabilmektedir. Burada en önemli husus kombi içerisindeki alıcının çekim mesafesinde olmasıdır.


Oda Termostatı Nasıl Kullanılır?

Oda termostatı kombiye bağlandıktan sonra kombi su sıcaklığı belirli bir değer aralığında bırakılmaktadır. Bu ayar yapıldıktan sonra kullanıcının kombi üzerinden tekrar ayar yapmasına gerek yoktur. İstenilen oda sıcaklığı oda termostatı üzerinden ayarlanır. Örneğin oda sıcaklığı 23 dereceye ayarlandığında oda bu sıcaklığın altına düştüğü zaman kombi çalışmaktadır. Oda sıcaklığı tekrar istenen seviye geldiği zaman kombi çalışmayı durdurur. Böylece oda sıcaklığı her zaman sabit olur. Hem de yakıttan tasarruf konusunda avataj sağlar.

Bazı oda termostatlarında gece, gündüz veya saat ayarı gibi seçenekler bulunmaktadır. Farklı saat aralılarında odanın farklı sıcaklıklarda olması sağlanabilmektedir. Bunun dışında kombinin istenilen saat aralığında çalışması da sağlanabilmektedir.

Her kombi için oda termostatı var mı?

Günümüzde hemen hemen her kombi marka ve modeline uygun oda termostatı bulunmaktadır. Fakat her oda termostatı bütün kombi marka ve modelleri için uygun değildir. Pek çok kombi markası kendi ürünleri için termostat üretmektedir. Bunun yanında birden çok marka kombi ile uyumlu çalışan termostat çeşitleri bulunmaktadır.

Servisimizde her marka kombi için oda termostatı bulunmaktadır. Müşteri tercihine göre kombinin kendi markasından veya kombiye uyumlu garantili ürünlerimiz ile hizmet verilmektedir.

Nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle alınan ürünün kullandığınız kombiye uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi her termostat tüm kombiler için uyumlu değildir.

Kullanılan odaya göre termostat tercihi önemlidir. Kablolu veya kablosuz oda termostatı arasından uygun olan alınmalıdır. Kablolu oda termostatı bağlanırken kablo kullanılmaktadır. Bu nedenle duvarlarda küçük delikler açmak gerekir. Kullanılan kablo çok ince olsa bile pek çok kullanıcımız kablo görüntüsünden hoşnut olmamaktadır. Ayrıca kablolu oda termostatları sabittir, odalar arasında taşınma imkanı yoktur. Kablosuz oda termostatları bir nebze daha kullanışlıdır. Fakat termostat ile kombi arasında mesafe uzak olduğunda kablosuz oda termostatları çekim sorunu yaşayabilmektedir.

Oda termostatı sağladıkları özelliklere göre fiyatları da değişmektedir. Saat ayalı, Wifi özelliği olan ve farklı özelliklerde oda termostatı vardır. Burada önemli olan konu ihtiyacımız olan ürünü tercih etmektir. Oda termostatı tercih ederken firmamız danışmanız mümkündür.

Belki de en önemlisi alınan ürünün kaliteli ve garantili olmasıdır. Piyasada çok kalitesiz oda termostatı satılmaktadır. Kalitesiz ürünler doğru çalışmadığı gibi kombiye de zarar verebilmektedir. İstanbul kombi servisi tüm müşterileri için garantili ve kaliteli oda termostatı kullanmaktadır. Takılan ürünler kombi modeline 100% uyumlu ve garantilidir.

Tüm soru sorunlarınız için telefonla bize ulaşabilirsiniz. İstanbul tüm semlerinde kombi servis, tamir ve bakım hizmetlerimiz mevcuttur.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp